Jak zostać modelką?

Chcesz zostać modelką, ale nie wiesz czy się nadajesz? Świat mody jest zdecydowanie mniej hermetyczny niż nam się wydaje…

Jak zostać modelką?

Piękne wysportowane ciało, śliczna buzia, osobowość, a może to “coś”. Czy to gotowy przepis na to jak zostać modelką ? Czy to wystarczy aby chodzić po wybiegach w Londynie, Nowym Jorku czy Hongkongu ? Świat mody jest przewidywalny i ulega trendom.

pokaz mody, modelka idzie goście obserwują jej strój

Jakie wymagania musi spełnić modelka?

O tym, kto będzie modelką idealną, od dawna nie decydują kanony estetyczne, ale rynek. To sprawiło, że w hermetycznym świecie modelingu sukces odniosły modelki odbiegająca od standardowych wymiarów. W zależności od tego, jakiego typu modelką chcesz zostać, musisz jednak spełniać określone warunki. Generalnie, wszystkie modelki powinny mieć zdrową skórę, bez znamion i blizn, gęste, zadbane włosy i symetryczną sylwetkę. Widoczne  tatuaże u modelki chcącej pracować na wybiegu są niedopuszczalne. Ale już jako fotomodelka, to posiadanie tatuaży może być dodatkowym atutem. Jeśli chodzi o wzrost to większość agencji szuka dziewczyn o wzroście w granicach 174 – 180 cm. Jeśli jesteś jednak niższa poza wybiegiem pozostaje ci fotomodeling o którym wspomniałem w kontekście tatuaży.

Co więcej? W tym zawodzie duży biust jest rzeczą niepożądaną. Modelka powinna mieścić się w najbardziej uniwersalny stanik, czyli taki z miseczką w rozmiarze A lub B oraz obwodem pod biustem około 75 cm, mieć wąską talię, płaski, dobrze umięśniony brzuch, a obwód jej bioder nie powinien przekraczać 93 cm.

jak zostac modelka pixel studio poradnik

Jak zostać modelką Plus Size?

W ciągu ostatnich lat branża modowa przeszła spektakularną rewolucję i coraz więcej marek otwiera się na modelki Plus Size. Światowe marki odzieżowe bardzo chętnie idą w tym kierunku i tym samym zapotrzebowanie na modelki Plus Size bardzo wzrosło. I dotyczy to zarówno modelek na wybiegach jak i w fotomodelingu. Jeśli dobrze czujesz się w swoim ciele i dobrze w nim wyglądasz, jesteś pewna siebie i kochasz obiektyw aparatu, kariera modelki Plus Size jest na wyciągnięcie ręki. Agencje najczęściej szukają dziewczyn w rozmiarach od 38-46, o proporcjonalnej sylwetce, regularnych rysach twarzy, zadbanych włosach, dłoniach i cerze, powyżej 170 cm wzrostu.

A teraz kilka porad jak zostać modelką.

  1. Po pierwsze uwierz w siebie – powinnaś być przekonana o swoich zaletach, ale także świadoma własnych wad. Jeśli zaakceptujesz siebie taką, jaką jesteś zyskasz przewagę nad konkurencją.
  2. Znajdź odpowiednią agencję – powinna reprezentować modelki, które pracują na całym świecie. Dzięki temu będziesz mogła jeździć na kontrakty do Nowego Jorku, Mediolanu czy Londynu.
  3. Jeśli już znajdziesz agencję, która cię interesuje, umów się na pierwsze spotkanie. Postaw na naturalny look, czyli zero makijażu, biały T-shirt i podkreślające sylwetkę jeansy. Nie musisz mieć ze sobą obcasów – w razie potrzeby agencja posiada zapasową parę szpilek. Pamiętaj: bądź sobą – zarówno w fotografii jak i na wybiegach panuje trend na naturalność.
  4. Nie poddawaj się – czasami zanim kariera modelki rozkręci się na dobre, mogą minąć lata. Jako modelka wielokrotnie odniesiesz porażki i usłyszysz przykre komentarze na swój temat. To nie powinno cię zniechęcać! Zawód modelki nie należy do najprostszych – musisz być cierpliwa i nie bać się ciężkiej pracy. Niestety, ten zawód wiąże się z samotnością, zwłaszcza na początku kariery.
  5. Praca modelki to nie tylko prezentowanie się na wybiegach i przed obiektywem aparatu. Od modelki wymaga się także orientacji w bieżących trendach, znajomości świata mody i dobrego gustu. Czytaj gazety, oglądaj pokazy mody, ale przede wszystkim miej pokorę i słuchaj uważnie rad bardziej doświadczonych osób z branży. Nie musisz się zawsze z nimi zgadzać, ale staraj się wyciągać wnioski.
jak zostac modelka pixel studio poradnik 1

6. Zegarek powinien być twoim przyjacielem – na castingi przychodź punktualnie, inaczej nie będziesz traktowana poważnie. Wykonuj polecenia osób, z którymi współpracujesz i nie grymaś. Wielokrotnie będziesz musiała pracować po wiele godzin, w niewygodnych ciuchach i o późnych porach. Tylko od twojej organizacji zależy, jak to zniesiesz.

7. Bądź profesjonalna – opinia o tobie szybko się rozprzestrzeni, niezależnie czy będzie to opinia pozytywna czy negatywna. Jeśli będziesz nieuprzejma i nie będziesz respektować ram czasowych, ludzie nie będą chcieli z tobą współpracować.

8. Miej plan B – modeling to dosyć niestabilna praca. W trakcie jednego roku możesz bardzo dużo pracować i zarobić gigantyczne pieniądze, a w kolejnym twoja kariera może dobiec końca. Dlatego nie zaniedbuj edukacji! Jeśli agencja radzi ci rzucić szkołę, to powinna zapalić ci się czerwona lampka. Dzięki maturze w każdym momencie możesz zostawić modeling i pójść na studia.


Wiecie, że to wszystko co jest zamieszczone tutaj jest dla Was i ma pomóc Wam osiągnąć pewne cele. Więc jeśli macie jakieś swoje przemyślenia i/lub doświadczenia dotyczące spraw tutaj poruszanych to chętnie komentujcie lub ślijcie mi na skrzynkę tutaj a ja bardzo chętnie uzupełnię te wpisy o Wasze sugestie.

Zobacz także:

# 4 niezbędne kosmetyki na sesję fotograficzną . Make-up Artist. Klaudia

# Jak przygotować się do sesji w studio?