Chcesz zostać modelką, ale nie wiesz czy się nadajesz? Świat mody jest zdecydowanie mniej hermetyczny niż nam się wydaje…
Jak zostać modelką?
Piękne wysportowane ciało, śliczna buzia, osobowość, a może to “coś”. Czy to gotowy przepis na to jak zostać modelką ? Czy to wystarczy aby chodzić po wybiegach w Londynie, Nowym Jorku czy Hongkongu ? Świat mody jest przewidywalny i ulega trendom.
Jakie wymagania musi spełnić modelka?
O tym, kto będzie modelką idealną, od dawna nie decydują kanony estetyczne, ale rynek. To sprawiło, że w hermetycznym świecie modelingu sukces odniosły modelki odbiegająca od standardowych wymiarów. W zależności od tego, jakiego typu modelką chcesz zostać, musisz jednak spełniać określone warunki. Generalnie, wszystkie modelki powinny mieć zdrową skórę, bez znamion i blizn, gęste, zadbane włosy i symetryczną sylwetkę. Widoczne tatuaże u modelki chcącej pracować na wybiegu są niedopuszczalne. Ale już jako fotomodelka, to posiadanie tatuaży może być dodatkowym atutem. Jeśli chodzi o wzrost to większość agencji szuka dziewczyn o wzroście w granicach 174 – 180 cm. Jeśli jesteś jednak niższa poza wybiegiem pozostaje ci fotomodeling o którym wspomniałem w kontekście tatuaży.
Co więcej? W tym zawodzie duży biust jest rzeczą niepożądaną. Modelka powinna mieścić się w najbardziej uniwersalny stanik, czyli taki z miseczką w rozmiarze A lub B oraz obwodem pod biustem około 75 cm, mieć wąską talię, płaski, dobrze umięśniony brzuch, a obwód jej bioder nie powinien przekraczać 93 cm.
Jak zostać modelką Plus Size?
W ciągu ostatnich lat branża modowa przeszła spektakularną rewolucję i coraz więcej marek otwiera się na modelki Plus Size. Światowe marki odzieżowe bardzo chętnie idą w tym kierunku i tym samym zapotrzebowanie na modelki Plus Size bardzo wzrosło. I dotyczy to zarówno modelek na wybiegach jak i w fotomodelingu. Jeśli dobrze czujesz się w swoim ciele i dobrze w nim wyglądasz, jesteś pewna siebie i kochasz obiektyw aparatu, kariera modelki Plus Size jest na wyciągnięcie ręki. Agencje najczęściej szukają dziewczyn w rozmiarach od 38-46, o proporcjonalnej sylwetce, regularnych rysach twarzy, zadbanych włosach, dłoniach i cerze, powyżej 170 cm wzrostu.
A teraz kilka porad jak zostać modelką.
- Po pierwsze uwierz w siebie – powinnaś być przekonana o swoich zaletach, ale także świadoma własnych wad. Jeśli zaakceptujesz siebie taką, jaką jesteś zyskasz przewagę nad konkurencją.
- Znajdź odpowiednią agencję – powinna reprezentować modelki, które pracują na całym świecie. Dzięki temu będziesz mogła jeździć na kontrakty do Nowego Jorku, Mediolanu czy Londynu.
- Jeśli już znajdziesz agencję, która cię interesuje, umów się na pierwsze spotkanie. Postaw na naturalny look, czyli zero makijażu, biały T-shirt i podkreślające sylwetkę jeansy. Nie musisz mieć ze sobą obcasów – w razie potrzeby agencja posiada zapasową parę szpilek. Pamiętaj: bądź sobą – zarówno w fotografii jak i na wybiegach panuje trend na naturalność.
- Nie poddawaj się – czasami zanim kariera modelki rozkręci się na dobre, mogą minąć lata. Jako modelka wielokrotnie odniesiesz porażki i usłyszysz przykre komentarze na swój temat. To nie powinno cię zniechęcać! Zawód modelki nie należy do najprostszych – musisz być cierpliwa i nie bać się ciężkiej pracy. Niestety, ten zawód wiąże się z samotnością, zwłaszcza na początku kariery.
- Praca modelki to nie tylko prezentowanie się na wybiegach i przed obiektywem aparatu. Od modelki wymaga się także orientacji w bieżących trendach, znajomości świata mody i dobrego gustu. Czytaj gazety, oglądaj pokazy mody, ale przede wszystkim miej pokorę i słuchaj uważnie rad bardziej doświadczonych osób z branży. Nie musisz się zawsze z nimi zgadzać, ale staraj się wyciągać wnioski.
6. Zegarek powinien być twoim przyjacielem – na castingi przychodź punktualnie, inaczej nie będziesz traktowana poważnie. Wykonuj polecenia osób, z którymi współpracujesz i nie grymaś. Wielokrotnie będziesz musiała pracować po wiele godzin, w niewygodnych ciuchach i o późnych porach. Tylko od twojej organizacji zależy, jak to zniesiesz.
7. Bądź profesjonalna – opinia o tobie szybko się rozprzestrzeni, niezależnie czy będzie to opinia pozytywna czy negatywna. Jeśli będziesz nieuprzejma i nie będziesz respektować ram czasowych, ludzie nie będą chcieli z tobą współpracować.
8. Miej plan B – modeling to dosyć niestabilna praca. W trakcie jednego roku możesz bardzo dużo pracować i zarobić gigantyczne pieniądze, a w kolejnym twoja kariera może dobiec końca. Dlatego nie zaniedbuj edukacji! Jeśli agencja radzi ci rzucić szkołę, to powinna zapalić ci się czerwona lampka. Dzięki maturze w każdym momencie możesz zostawić modeling i pójść na studia.
Wiecie, że to wszystko co jest zamieszczone tutaj jest dla Was i ma pomóc Wam osiągnąć pewne cele. Więc jeśli macie jakieś swoje przemyślenia i/lub doświadczenia dotyczące spraw tutaj poruszanych to chętnie komentujcie lub ślijcie mi na skrzynkę tutaj a ja bardzo chętnie uzupełnię te wpisy o Wasze sugestie.
Zobacz także:
# 4 niezbędne kosmetyki na sesję fotograficzną . Make-up Artist. Klaudia