Zdjęcia świąteczne – jak je zrobić? 5 dobrych porad dla każdego

Zdjęcia świąteczne – jak robić?

Święta to piękny i wyjątkowy czas w roku. Zazwyczaj spędzamy go w gronie najbliższych, nic więc dziwnego, że chcemy uchwycić te chwile na pamiątkowych fotografiach. Ale nie zawsze wiemy jak dobrze zrobić zdjęcia świąteczne. Mam dla Was 5 dobrych rad  jak to zrobić.

Święta Bożego Narodzenia to doskonały moment na spotkanie z rodziną, przyjaciółmi, wyciszenie, odpoczynek i napawanie się chwilą. Pięknie nakryty stół, dekoracje oraz choinka z lampkami z pewnością podkreślają ten klimat. Takie chwile warto uwiecznić w obiektywie, tworząc pamiątki na lata. Jak dobrze zrobić zdjęcia świąteczne, to dylemat wielu z nas. Na szczęście nie jest to tak trudne, jak może się wydawać. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by osiągnąć najlepsze efekty.

Zdjęcia świąteczne – Podstawy

O wiele łatwiej będzie nam zrobić dobre zdjęcia świąteczne, jeśli będziemy dysponować dobrym aparatem fotograficznym ale bez obaw w tych czasach nasz smartfon spokojnie wystarczy. Zwłaszcza że większość modeli wyposażona jest w inteligentne oprogramowanie, które znacznie ułatwi nam pracę. Jeśli jeszcze mamy podstawy obsługi programów do obróbki zdjęć to możemy być pewni że efekty będą super.

Kiedy już wybraliśmy sprzęt, który posłuży nam do robienia zdjęć, warto poznać podstawowe techniki i parametry, które pomogą nam zrobić dobre zdjęcie świąteczne.

Wyłącz lampę błyskową

Zimową porą zmrok zapada zdecydowanie wcześniej i w naszych domach już po 16-tej jest ciemno. A wszechobecne energooszczędne żarówki nie specjalnie nadają się do fotografii. Dlatego bardzo często używamy lampy błyskowej i to jest zły pomysł. Lampa błyskowa skupia się na oświetleniu pierwszego planu, co skutkuje obrazem, który staje się bardziej płaski i traci swoją głębie.

zdjecia swiateczne poradnik pixel studio tarnobrzeg 4

Jaki czas migawki?

Warto zrezygnować z lampy i postawić na odpowiednie naświetlenie poprzez wydłużenie czasu naświetlania (więcej światła wpada do aparatu). Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z momentu, kiedy na dworze jest jeszcze jasno, a w domu świecą się tylko świeczki, lampki choinkowe czy girlandy.Teraz skupmy się na ustawieniu dłuższego czasu naświetlania np. 10, 20 lub 30 sekund i unieruchomieniu aparatu np. statywem, lub położeniem go na stole czy szafce. Musimy również ustawić samowyzwalacz, gdyż włączenie spustu migawki może spowodować drgania, a co za tym idzie poruszenie obiektu na zdjęciu. Długi czas naświetlania sprawdzi się przede wszystkim w przypadku fotografowania nieruchomych obiektów np. dekoracji świątecznych. Jeśli zaś chcemy uchwycić coś ruchomego, to tutaj jest sprawa troszkę trudniejsza. Musimy zwiększyć czułość matrycy czyli podnieść wartość ISO. I tutaj znaczenie będzie miało jakim aparatem chcemy zrobić zdjęcie. Bo wiemy że im większa wartość ISO tym więcej szumów na zdjęciu i tym samym im lepszy aparat tym lepiej znosi wysokie wartości ISO.

Balans bieli

Kolejną bardzo ważną sprawą jak robimy zdjęcia świąteczne jest ustawienie balansu bieli. Oczywiście możemy się zdać na aparat i ustawić tryb automatyczny i większość smartfonów czy cyfrówek dobrze dobierze balans bieli.Jeśli robimy zdjęcia w formacie RAW to żaden problem, możemy to skorygować w procesie postprodukcji. Ale jeśli chcemy mieć 100% kontroli warto ustawić odpowiednio do panujących warunków fotografowanej sceny.

Ostrość czyli wartość przysłony

Ustawiając przysłonę, należy pamiętać, że im mniejszą wartość wybierzemy np. f/1.8–2.8, uzyskamy efekt większego rozmycia tła. Z kolei im wyższa jest wartość przysłony f/7–11, tym większa głębia ostrości zarówno na pierwszym, jak i na drugim planie. Parametry przysłony z pewnością zależą od naszych upodobań i pomysłu na dane zdjęcie.

Detale robią robotę

zdjecia swiateczne poradnik pixel studio tarnobrzeg 3

Przede wszystkim podczas fotografii świątecznych, liczy się dobra zabawa oraz pomysłowość. W końcu metodą prób i błędów uda nam się zrobić idealne zdjęcia. Możemy robić je z różnej perspektywy: z dołu, z góry, pod kątem oraz zwrócić uwagę na szczegóły. Mowa tu np. o wykonaniu zdjęcia stroika świątecznego i skupieniu się przy tym na jego wyjątkowym akcencie, a nie całości.

Gdy mamy już podstawy jak jak dobrze zrobić zdjęcia świąteczne, z pewnością możemy skupić się na uchwyceniu pięknych momentów, które za kilka lat będziemy wspominać dzięki fotografiom w naszym albumie. 

Oczywiście jeśli macie jeszcze jakieś swoje sposoby na zrobienie świetnych fotografii świątecznych, to chętnie rozbuduje ten poradnik o Wasze sugestie, no bo przecież święta są co roku i ten temat wraca. Piszcie tutaj a uzupełnię ten poradnik niech służy każdemu zainteresowanemu.