Jak pozować do zdjęć na sesji zdjęciowej?
Już na samą myśl o sesji zdjęciowej i pozowaniu przed fotografem lub fotografką masz sucho w ustach i zaczynają Ci się pocić dłonie ? Nie do końca wiesz jak pozować do zdjęć ale mimo wszystko chcesz spróbować i wyjść ze swojej strefy komfortu a tym samym spełnić swoje marzenie o profesjonalnej sesji zdjęciowej?
Zapewne marząc o pięknych zdjęciach w Tobą w roli głównej, oglądasz masą kolorowych magazynów, obserwujesz wiele najlepszych kont modelek na instagramie i też pewnie nie raz pomyślałeś że One się z tym urodziły, że to jakieś piękne kosmitki, które przyleciały z innej planety.
Nic bardziej mylnego. To są zwyczajne osoby, które w tym momencie są na szczycie, swojej kariery lub się do niego zbliżają. Pracują z najlepszymi w branży stylistami, makijażystami, fryzjerami czy fotografami. Publikują obrazy które są dopieszczone pod każdym względem i zawsze za takim jednym zdjęciem stoi nie tylko modelka ale cały sztab ludzi.
Musimy jednak pamiętać, że te wszystkie topowe modelki z kolorowych magazynów czy z kont na instagramie które obserwują miliony fanów, też kiedyś zaczynały. Na instagramie, czy w magazynach nie znajdziemy ich zdjęć z pierwszych sesji TFP, nie przeczytamy o castingach na które się nie dostały, czy o tych wszystkich łzach jakie wylał po kolejnych porażkach.
Ciężka, systematyczna praca latami w połączeniu z mocną psychiką i determinacją sprawiły, że te osoby są teraz na szczycie. Oczywiście, na pewno są jakieś inne czynniki które mogą mieć wpływ na długość i jakość tej drogi ale myślę że, to już temat na inny artykuł. Skoro była mowa o ciężkiej pracy to oznacza że pozowania można się nauczyć. Tak, tego jak pozować do zdjęć można się nauczyć.
Muszę jeszcze dodać, żeby była jasność i poniekąd obalić mit że modelki tylko się gibają i uśmiechają a fotograf tylko robi zdjęcia które później w Photoshopie przerabia na cuda. Praca w modelingu jest bardzo wymagająca dla modelek. Bardzo często są to godziny żmudnych przygotowań, przymiarek w ekspresowym tempie czy godziny chodzenia w butach niekoniecznie przeznaczonych do chodzenia.
Trzeba tutaj również wspomnieć o ciężkich treningach na siłowni i pracy nad świadomością swojego ciała. Nikt nie jest idealny i każdy z nas ma swoje mankamenty urody i właśnie na tym polega umiejętność dobrego pozowania i świadomość własnego ciała aby umiejętnie ukryć je a wyeksponować tylko walory naszej urody. Krzywe nogi czy nadmierne kilogramy można spokojnie ukryć odpowiednim ustawieniem całego ciała.
Poniżej przedstawiam kilka tricków z którymi, na pewno warto się zapoznać jeśli planujesz sesję zdjęciową i nie ważne czy to taka sesja okazjonalna czy chcesz podążać ścieżką modelingu i za kilka lat brylować na okładkach kolorowych magazynów.
Patrz często w lustro.
Akceptacja siebie i tego jak wyglądamy to podstawa w tej pracy. Jako że Panie, bardzo przesadnie wynajdują w sobie więcej niedoskonałość niż mężczyźni to mają więcej pracy w tej kwestii. Ale bez obaw dla chcącego nic trudnego, da się pokochać lustro! Jak najwięcej patrzenia w lustro w różnych pozach, w różnych ciuchach.
Testujcie różne kolory makijażu, róbcie różne miny i obserwujcie jak pracuje wasza twarz, próbujcie różne “wersje” uśmiechu. To wszystko co teraz czytacie mogłoby się wydawać śmieszne gdyby nie fakt że to naprawdę pomaga w budowaniu samoświadomości. Na pewno ta samoświadomość nie przyjdzie po 15 minutach przed lustrem, ale po wielu, wielu godzinach. I pomyślcie z jaką pewnością siebie staniecie przed obiektywem. Jeśli jeszcze dołożymy do tego świetną stylówkę, piękny makijaż podkreślający Twoje walory i fryzurę to piękne kadry są pewne.
Jak pozować – kilka trików od profesjonalistów
Twarz ustawiona prosto do źródła światła nie zawsze będzie korzystna dla Ciebie, Prawdopodobnie delikatnie przymkniesz oczy i je optycznie zmniejszysz. Wszystkie niedoskonałości skóry będą bardziej widoczne, jeśli makijaż nie jest odpowiednio matujący skórę to po prostu będzie Ci błyszczeć czoło, policzki i nos Jeśli zaś skierujesz twarz daleko od źródła światła, powstaną na niej cienie, cera stanie się ziarnista i oczy będą podkrążone. W studio zazwyczaj wykorzystuje się więcej źródeł światła, ale też jest zawsze to jedno główne a reszta lamp doświetla, więc myślę, warto trzymać tą zasady gdzieś z tyłu głowy. Więc najlepiej jeśli głowa będzie pod kątem, niewielkim, tak pomiędzy 30-45 stopni.
Bardzo podobnie warto postępować jeśli chodzi całą sylwetkę, ale tutaj już, względem obiektywu a nie światła jak było w przypadku twarzy. I powody są inne. Stojąc centralnie do obiektywu, na baczność Twoja sylwetka nie będzie wyglądała interesująco. Rzekłbym nudno jak ze zdjęcia klasowego Jeśli już musisz tak stać, to na pewno jedna noga musi pójść do przodu i tym samym ciężar ciała pójdzie na jedną z nóg. Jedno biodro opadnie i powstaną fajne krzywizny ciała i jeśli dodamy jedną rękę na biodrze a drugą na udzie to mamy bardzo ciekawy, kobiecy kadr.
Jeśli chcemy ukryć czy to krzywe nogi lub kilka zbędnych kilogramów w boczkach, unikajmy takich kadrów centralnych. Stajemy wówczas delikatnie bokiem, ok 30 stopni względem obiektywu/fotografa z rączkami podobnie jak wcześniej.
Odwieczne pytanie: co zrobić z rękami? Na pewno muszą brać czynny udział w budowaniu kadru i kompozycji. To dzięki rękom, odpowiednio ułożonym, kadr nabiera dynamiki lub też, jak jest tak potrzeba wprowadzają spokój i harmonię do kadru.
Tutaj jest mały problem aby określić jakieś żelazne reguły co zrobić z tymi rękami. Jak pozować do zdjęć i wykorzystać ręce, to wszystko zależy od kadru jaki chcemy uzyskać. Same dłonie na pewno bardziej wykorzystamy przy kadrach typu Beauty czyli zbliżenia twarzy, przy ciasnym portrecie też bardziej dłonie. Dłoń przy twarzy z jednym wyciągniętym palcem przy kąciku, lekko rozchylonych ust dodaje seksapilu modelce. Ale już przy szerokich kadrach samo operowanie dłońmi przy buzi może być zbędne choć na przykład, już zabawa włosami się sprawdzi. Jeszcze przy szerokich kadrach warto pamiętać że jeśli zginamy ręce czy nogi to żeby łokieć, czy kolano nie było skierowane wprost w obiektyw. Nie wygląda to ładnie i bardzo zaburza proporcje kończyn za zdjęciu.
Należy również pamiętać o tym aby nie trzymać rąk przy tułowiu, tak aby nie było żadnych wolnych przestrzeni pomiędzy ręką a tułowiem. Wszystkie takie wolne przestrzenie nas “odchudzają”. Jeśli modelka ma ciemną stylizację, z długim rękawem i jest tylko jedno światło na twarz, to pomyślcie buzia wyjdzie ładnie tak jak zakładał plan a od szyi duża ciemna plama w rozmiarze XL podczas gdy modelka jest rozmiaru XS. Fotograf powinien zwracać na to uwagę ale jeśli mu się zapomniało, warto mu to przypomnieć bo samej modelce może być ciężko ocenić czy ma te przerwy czy nie.
Doświadczenie
Wiemy już jaką zrobić minę, w czym wyglądamy najlepiej, jak się umalować, jak ustawić głowę, biodra, ręce i nogi czyli wiemy już jak pozować do zdjęć. Teraz potrzebujemy tylko nabrać w tym wszystkich doświadczenia.
Jak szybko nabierzesz doświadczenia w pozowaniu zależy tylko od Ciebie i Twojej sumienności. Na pewno wiele sesji jeszcze przed tobą i tutaj bardzo ważna uwaga. Im więcej sesji z doświadczonymi fotografami tym szybciej Ci to wejdzie w nawyk. Pracuj z ludźmi którzy mają naprawdę wiedzę i umiejętności a nie tylko profesjonalny sprzęt. Sesja z dobrym fotografem będzie dla Ciebie przyjemnością, bo nawet jeśli o czymś zapomnisz to on będzie tego pilnował i na pewno coś wartościowego dorzuci do Twojego bagażu doświadczeń.
Na początku na pewno będzie ciężko znaleźć dobrego fotografa co zrobi dla Ciebie zdjęcia za darmo (TFP) dlatego uważam że, najlepszym rozwiązaniem na początek jest wykupić kilka sesji u dobrych fotografów, zbudować dobre portfolio, pochłonąć masę wiedzy z takich sesji no i doświadczenia. Poznasz ludzi z branży i powoli zaczniesz tym żyć, czego Ci bardzo życzę.
Polecam przeczytać również i odwiedzić:
# Jak zostać modelką ?
# Dlaczego wart zamówić sesję zdjęciową?
# Pytania do fotografa
# Facebook Pixel Studio Domaradzki