“Pytania do fotografa” czyli odpowiadam na Wasze pytania. #zapytajfotografa

“Pytania do fotografa ” co to jest ?

Pytania do fotografa to cykl wpisów blogowych oraz publikacji w moich mediach społecznościowych, mających pomóc Wam odnaleźć się w świecie pełnym, błysków fleszy, marzeń i ludzi pełnych pasji – jak Wy.

Znacie to powiedzenie: „kto pyta nie błądzi?” Chyba jest w nim sporo prawdy bo niejednokrotnie miotamy się w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Czasem nie wiemy gdzie szukać, a czasem myślimy, że już znamy odpowiedź.

Jaki laptop kupić? Jak przygotować pizze o chrupiących brzegach i elastycznym ciastem w środku? No wiecie, taką, którą można złożyć niemal na pół i jeść z szerokim uśmiechem na twarzy.

Jaki telefon dla nastolatka? Jaką temperaturę powinno mieć mleko dla noworodka?

Miliony pytań, które zadajecie sobie i internetowi:). Szukając odpowiedzi, warto poświęcić trochę czasu na znalezienie rzetelnej wiedzy.

Bo przecież nie będziecie się radzić mechanika w kwestii wyboru wózka dla swojego dziecka. Tak samo nie pójdzie do księgarni licząc na zakup nowej maszynki do golenia…

Tak wiem…może to trochę przerysowane, ale wierzcie mi – ja już nieraz tak miałem – że w sieci można znaleźć różnych „specjalistów”.

Mam do Ciebie prośbę. Zastanów się kiedy znalazłeś lub znalazłaś odpowiedź na swoje pytanie, lecz – jakby to ująć – wiarygodność źródła pozostawiała wiele do życzenia.

No niby na pierwszy rzut oka, wszystko wyglądało dobrze – strona www, autor, dobre opinie i gwarancja zadowolenia.

A potem? Klapa.

W najlepszym wypadku kończyło się na masie śmiechu. W najgorszym na stracie pieniędzy i czasu. O innych przypadkach lepie nie mówić.

Może to wszytko wydaje Ci się oczywiste, ale wierz mi – sam nieraz źle wybrałem – i dlatego wiem jak ważne jest zaufanie i rzetelna wiedza.

Kopia Szary Hasztag Widok z Gory Kawa Wpis na Facebook

Dlaczego powstało Pytania do fotografa?

Postanowiłem stworzyć ten dział na blogu z myślą o Was i razem z Wami. Od początku mojej kariery modele i modelki zadają mi pytania dotyczące mojej pracy. Pytają o kwestie techniczne związane z sesją. Pytają o terminy, czas jaki poświęcam na sesje fotograficzną. Wiele pytań pojawia się już przy pierwszym kontakcie na długo przed rezerwacją terminu pierwszego spotkania czy sesji zdjęciowej.

Dlatego postanowiłem zebrać te wszystkie pytania by ułatwić Wam spełnianie swoich marzeń.

Może właśnie ktoś z Was teraz się uśmiecha, bo jest o krok od swojego celu…

Jak działa Pytania do fotografa?

Co tydzień – dokładnie w każdy czwartek – w moich mediach społecznościowych pojawi się post kierujący do tego wpisu. Treść publikacji będzie aktualizowana, co tydzień w oparciu o Wasze pytania i moje odpowiedzi.

Pytania możecie zadawać w komentarzach pod postem. Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielicie się nim ze swoimi znajomymi – może oni też mają swoje – Pytanie do fotografa?

Obiecuję, że na każde z pytań odpowiem- serio – na każde.

Obiecuję, że co tydzień otrzymacie ode mnie nową porcję wiedzy.

Obiecuję, że dam z siebie wszystko by jak najlepiej pomóc Wam w znalezieniu odpowiedzi na Wasze pytania.

Mam nadzieję, że razem zbudujemy całą masę dobrych treści, a Wy jak już spełnicie swoje fotograficzne marzenia i kiedyś będziecie miło wspominać swoje sesje zdjęciowe – pamiętajcie o fotografie z Tarnobrzegu, który pamięta o Was.

Pytanie 1. od Ani z Sandomierza.

Widziałam kiedyś sesje plenerową. Modelka miała bardzo mocny makijaż. Mocne zielone cienie, czerwone usta i cała masę podkładu. Czy modele zawsze muszą być na „pomalowani”? Osobiście nie maluję się zbyt mocno i nie wiem czy w takim razie – takie sesje są dla mnie?

Odpowiedź Pixel Studio.

Dziękuję za Twoje pytanie! Powiem szczerze, że bardzo często się pojawia. Kobiety są czasem zdziwione faktem, że modelki mają na sobie mocny makijaż. Oczywiście to jaki charakter ma ilość i kolory makijażu, zależy w od rodzaju sesji i efektu, który fotograf i model lub modelka planują osiągnąć.

Warto zaznaczyć tutaj jedną kwestię. Modelka pozująca do zdjęć w studio fotograficznym jest mocno oświetlona przez ciepłe, jasne światło – oczywiście to również zależy od charakteru sesji. Jasny kolor i biele sprawiają, że kolory na twarzy, ubraniach i otoczeniu – bledną. Wydają się jaśniejsze niż są w rzeczywistości.

Ale bez obaw. Jeśli nie lubisz mocnego makijażu, możemy pracować tak by pokazać Ciebie bez dodatkowych warstw podkładu. Mam nadzieję, że moja odpowiedź Ci pomogła.

Pytanie 2. od Oli z Połańca.

Myślałam nad sesją fotograficzną w plenerze, latem. Kocham słońce i zazwyczaj z chłopakiem jeździmy na południe Europy. Wracam z piękną opalenizną. Jak to jest z opalaniem się i dobrymi zdjęciami? Czy da się to połączyć?

Odpowiedź Pixel Studio.

Oczywiście!!! Obiektyw kocha słońce. Wróć…aparat kocha światło i piękne opalone ciało. Zdrowa opalenizna dodaje wigoru i energii. Wyglądamy młodziej i pomagamy innym na chwilę przenieść się na słoneczną plażę.

Jednak decydując się na sesje zdjęciową w bieliźnie lub w kreacji odsłaniającej sporo ciała, pamiętaj proszę o paskach bladej skóry, które powstają np: na twarzy – okulary lub na talii – bikini. Oczywiście wiele można wyretuszować, ale może warto przemyśleć mocne opalanie zanim zdecydujemy się na sesję.

Poza tym zalecam około dwa tygodnie przerwy od ostatniego długiego wystawienia się na działanie słońca, do dnia sesji fotograficznej. Pomogłem?

Pytanie 3. od Kasi ze Stalowej Woli.

Czytając Twojego bloga, zauważyłam, że sesje plenerowe niejednokrotnie są realizowane w różnych miejscach. Domyślam się, że wiążę się to z dokładnym zaplanowaniem czasu. Od czego zależy długość trwania sesji zdjęciowej w plenerze i takiej realizowanej w studio?

Odpowiedź Pixel Studio.

W Pixel Studio od pierwszego kontakt z modelem, stawiam na jasne komunikaty. Dbam o to byś wiedziała wszystko co będzie dotyczyć wybranej przez Ciebie sesji. Dziękuję za to pytanie, bo jest ono jednym z pierwszych, które zadają nowe osoby, trafiające na moją stronę.

Naturalnie jak zauważyłaś, różne sesje wymagają, różnego nakładu czasu. Jak pewnie czytałaś, pewnego razu udało mi się zrealizować cały plan zdjęciowy szybciej niż zamierzałem Sesja zdjęciowa z Paulą . Pod tym linkiem, możesz przeczytać o przykładzie, takiej – szybkiej sesji.

Czas jaki spędzimy na wspólnej pracy zależy od kilku czynników. Pierwszy z nich to kwestia pomocy innych specjalistów, którzy będą wspierać Ciebie i mnie:). Przykładem może być wsparcie profesjonalnej makijażystki. Jeśli zdecydujesz się na jej usługi, musimy na spokojnie, założyć dodatkową godzinę lub półtorej.

Dodatkowo przy okazji sesji zdjęciowej w plenerze, musimy zaplanować niezbędny czas na dojazd, na miejsce sesji. Jeśli zakładamy kilka planów…ten czas się wydłuża.

Sama sesja zdjęciowa trwa około dwie godziny. Tyle potrzebujemy by wykonać tyle dobrych ujęć ile założyliśmy i przy okazji nie pracować pod presją czasu.

Poza tym, na etapie planowanie Twojej sesji, niezależnie czy będzie to praca w studio, czy w plenerze, zawsze otrzymasz ode mnie dokładny plan i ramy czasowe, Twojej sesji.

Dla mnie liczy się to, byś w dniu zdjęć, nie musiała stresować się tym czy „zdążymy”. No i sama możesz zaplanować sobie resztę dnia…np na spotkanie z koleżankami i opowieść o wrażeniach z pracy przed obiektywem.

Pytanie nr 4. od Izy z Tarnobrzega

Cześć. Zastanawiam się nad sesją zdjęciową w Twoim studio. Mam już kilka sesji w swoim portfolio, ale do tej pory nie korzystałam z pomocy profesjonalnego fotografa. Koleżanki przed każda sesją podpisują umowę z fotografem lub agencją. Ja do tej pory nie podpisywałam takich dokumentów. Stąd moje pytanie. Czy będziemy podpisywać umowę przed sesją? Jak ona wygląda? Czy mogę zobaczyć wzór?

Odpowiedź Pixel Studio:

Dziękuję za Twoje pytanie. Jeśli do tej pory pracowałaś bez umowy, niestety…musiałaś trafić na osoby działające, delikatnie mówiąc – nieprofesjonalnie. W Pixel Studio, pracuję z każdym modelem na bazie umowy. Dobra umowa jest spisywana po to by chronić Twoje i moje interesy. Nie ma w niej haczyków i dziwnych słów. Całość jest tak skonstruowana byś mogła zrozumieć każdy punkt.

Podczas wizyty w studio, przy okazji omawiania szczegółów dotyczących sesji zdjęciowej, chętnie wytłumaczę każdy punkt, a Ty będziesz mogła spać spokojnie i w dniu sesji zdjęciowej, martwić się tylko o…to jaka będzie mina Twoich znajomych gdy zobaczą Twoje nowe zdjęcia. Poza tym, jeszcze przed Twoją wizytą w Pixel Studio, mogę wysłać wzór umowy na Twojego maila  byś mogła na spokojnie zapoznać się z jej treścią.

Pamiętaj proszę, że dobra umowa reguluje każdy szczegół dotyczący Twojej sesji zdjęciowej. Znajdują się w niej takie informacje jak: data i miejsce sesji oraz ilość zdjęć. Dodatkowo do umowy, mogę dopisać dowolne punkty, jeśli będziesz czuła się lepiej mając nawet drobne szczegóły „na piśmie”. Rozumiem, Twoje obawy i dlatego wiem, że…gdy wrócisz po kolejne zdjęcia, z pewnością będziesz już spokojna o to jak powinna wyglądać profesjonalna współpraca z fotografem.

Daj znać czy moja odpowiedź Ci pomogła. Wiesz gdzie mnie znaleźć.

Pytanie nr 5. od Weroniki z Mielca.

Dzień dobry. Zacznę od tego, że nie miała jeszcze styczności z pracą z fotografem. Do tej pory moje doświadczenia ograniczały się do konieczności wykonania zdjęć do paszportu czy prawa jazdy. W sumie zawsze chciała spróbować sił w branży modowej, a moje koleżanki namawiają mnie bym zrobiła sobie sesję zdjęciową. Jednak nie umiem pozować. W sumie to nie wiem, czy nie umiem, bo nigdy tego nie robiłam. Czy w takim sensie, sesja fotograficzna ma sens?

Odpowiedź Pixel Studio:

Zanim kiedyś sięgnąłem po aparat, długo szukałem swoje miejsca na świecie. Nie wiedziałem czym się zająć. Co da mi radość i zapewni utrzymanie mojej rodziny. To niełatwe zadanie, ale na szczęście, w życiu spotykamy dobrych ludzi, którzy chętnie pomogą, jeśli poprosisz.

Też miałem podobne pytania i wątpliwości. Chciałem robić zdjęcia, ale moja wiedza i umiejętności ograniczały się do wybierania kolorowych nakładek w smartfonie.

Patrzyłem na super zdjęcia z okładek gazet i zadawałem sobie to samo pytanie, co Ty, Weroniko.

Zatem. Tak. Jak najbardziej zapraszam Cię do Pixel Studio. Podzielę się z Tobą wiedzą dotyczącą tego jak dobrze pozować. Jak ustawić rękę, jak wysoko podnieść głowę. Wszystko w luźnej i wesołej atmosferze. Sesja zdjęciowa to dobry początek dla każdego kto zaczyna swoją przygodę z modelingiem.

A może kiedyś gdy będziesz już sławną modelką, wspomnisz pewnego fotografa z Tarnobrzega i napiszesz na swoim profilu coś w stylu: „Na początku nie wiedziałam nawet jak pozować”.

Mam nadzieję, że pomogłem.

Pytanie nr 6. od Michała z Rzeszowa.

Dzień dobry. Widziałem, że w pana studio realizuje pan różne sesję. Czytałem też opisy do sesji na blogu. Zawsze myślałem, że profesjonalna fotografia jest dla modelek, aktorów itd. Ale do sedna. Moja dziewczyna jest wyjątkowa, a zbliża się dzień kobiet…więc pomyślałem o fajnym prezencie. Widziałem, że robi tez pan sesje na prezent. Czy mogę zamówić taką sesje i jak to się odbywa?

Odpowiedź Pixel Studio:

No w końcu!!! Mamy świetne pytanie od faceta, który chce wyjść poza kanon – kwiaty, biżuteria, kolacja.

Sesja fotograficzna na prezent do świetny pomysł. Zaskoczysz swoją dziewczynę, spełnisz jej niewypowiedziane marzenie, a może…kto wie…jej pasja do fotografii się rozwinie i Twoja druga połówka odkryje swoją drogę? Znam takie historie. Tutaj załączam link do ciekawej sesji prezentowej Sesja zdjęciowa Angeliki

Oczywiście możesz zamówić sesje na prezent. W Pixel Studio często realizuję sesje na prezent z różnych okazji.

Sesja zdjęciowa to dobry i oryginalny pomysł na prezent na Walentynki i Dzień Kobiet. Prezent na Dzień Kobiet musi być wyjątkowy, a Twój pomysł z pewnością zda egzamin. Twoja dziewczyna ma szczęście, że ma takiego faceta.

Zajrzyj do studia, zadzwoń, omówimy szczegóły tego jaki zakres usług Cię interesuje. Naturalnie detale samej sesji fotograficznej, omówię już z Twoją dziewczyną, tak samo jak ustalam wszystko z modelkami i modelami.

Przygotuję piękny voucher, a Ty zaskoczysz swoją dziewczynę.

Mam nadzieję, że odpowiedziałem na Twoje pytanie.

Dodaj komentarz