Agencja modelek – jak to wygląda naprawdę.

Agencja modelek – dla każdej dziewczyny?

Agencja modelek. Jeśli któraś z Was myśli o pracy dla agencji modelek i ma w głowie filmowy obraz wesołego  biegania modelki od zlecenia do zlecenia z uśmiechem na twarzy, szybkie przebieranie, kilka błysków lamp w studio i fajrant to się może mocno rozczarować. Praca w agencji modelek jest specyficzna i bardzo często euforia przeplata się z wewnętrzną walką i pokonywaniem kolejnych trudności. Każda trudna sytuacja wymaga przeanalizowania z uwzględnieniem własnych predyspozycji.

fashion show 1746579 1280

W tym wpisie chciałbym Wam opowiedzieć o różnych stronach tego zawodu, abyście racjonalnie podeszły do swojego wybory i wiedziały co może Was czekać.  Wpis powstał na podstawie szczerych rozmów z kilkoma modelkami z którymi miałem okazję współpracować. Oczywiście to były ich prywatne odczucia i doświadczenia i nie chciałbym też tego wszystkiego, co od nich usłyszałem generalizować, ale wiele rzeczy się powtarzało i właśnie o nich chciałbym wspomnieć w tym wpisie. Wiele młodych dziewczyn, bez doświadczenia, chcące zacząć pracę dla agencji modelek, nie zawsze mają możliwość szczerej rozmowy z doświadczonymi modelkami z agencji i podpytania ich co i jak.

Co wymaga się od modelek?

Niemal każda agencja modelek ma swoje własne wymaganie, oczywiście dopasowane do wymagań ich klientów. Z agencji modelek korzystają różni klienci i każda dobra agencja walczy o jak najszersze grono klientów choć można zauważy jakieś konkretne specjalizacje agencji. Jednak wiele wymagań się pokrywa ale są również takie, wymagania które muszę być spełnione zawsze i wszędzie.  

Cierpliwość do ludzi

Agencja modelek ma różnych klientów i bardzo często modelka pracuje z wieloma osobami na planie. Wszyscy jesteśmy ludźmi i miewamy różne dni, raz lepsze, raz gorsze. Dlatego modelka powinna być osobą opanowaną i dobrze radzącą sobie w stresujących momentach a przy tym, każda, nieoczekiwana sytuacja na planie nie może wpłynąć na jej pracę przed kamerą czy aparatem. Oczywiście klienci też bywają różni, większość z nich zdaje się na doświadczenie fotografa czy operatora i wie że, całość zlecenia będzie tak zrealizowana jak to było ustalone, ale bywają też tacy którzy lubią wtrącić swoje “ 3 grosze” co od razu powoduje nerwowość na planie. Ta druga sytuacja tyczy się, na ogół, mniejszych, mniej znanych agencji.

fashion show 1746621 1920

Dobra kondycja fizyczna i odporność na zmęczenie

I tutaj ta dobra kondycja fizycznie nie tyczy się wyglądu modelki ale jej wytrzymałości na zmęczenie i trudne warunki pracy. Całodzienne sesje zdjęciowa, wielogodzinne pozowanie w niewygodnych pozycjach. Spora ilość kilometrów wychodzonych na wybiegu, nie koniecznie w wygodnych butach. Niesprzyjające warunki atmosferyczne podczas sesji zdjęciowych. Więc jak same widzicie trzeba mieć dobrą kondycję fizyczną aby sprostać tym wymaganiom. Oczywiście wymaga to sporo pracy i wysiłku ale jak widać po ilości dziewczyn które pracują dla agencji jest to do osiągnięcia.

Agencja modelek – realia zawodowe

Tak jak już wspominałem praca dla agencji jest dość specyficzna i śmiało można ją zaliczyć do zawodów wolnych, które wymagają sporej samodyscypliny i akceptacji pewnych kwestii związanych z charakterem tej pracy.

Różnorodność zleceń 

Reprezentowanie marek klientów wiąże się często z tym, że trzeba powściągnąć osobiste opinie czy upodobania estetyczne. Ważne jest, by akceptować fakt, że ciało jest narzędziem pracy, a to jaką kreację będziesz musiała założyć, eksponuje filozofię promowanego produktu, marki czy trendu, a nie Twój własny światopogląd.

Nieregularny tryb pracy

Agencje współpracują z modelkami w oparciu o różne formy umowy. Często praca ma charakter sezonowy, więc trzeba liczyć się z tym, że w pewnych okresach zleceń może być więcej, w innych mniej lub też bardzo niewiele. Poza tym, modeling wiąże się z koniecznością elastycznego reagowania na zlecenia związane z wyjazdami krajowymi i zagranicznymi.

(Nie)stabilność finansowa

Stawki modelek są zróżnicowane i zależne od rodzaju zlecenia, na ogół agencje negocjują je indywidualnie przy każdej propozycji współpracy. Płynności finansowa zależy też od regularności zleceń, o czym pisaliśmy wyżej. Specyfika takiej pracy sprawia, że tylko część kandydatek podejmuje współpracę na stałe. Część z nich traktuje to jako pracę dorywczą, ale zdecydowana większość w tym zawodzie buduje swoją markę, na której opiera karierę.

fashion show 1746586 1280

Warto – nie warto ? Decyduj świadomie

Ogólnie rynek agencji dla modelek jest bardzo zróżnicowany i należy o tym pamiętać decydując się na pracę w tym zawodzie.  Na pewno, może ona przynieść dużą satysfakcję ale też stawia nie lada wymagania. Dlatego warto dobrze rozeznać się w temacie i mieć świadomość tych wszystkich wyzwań już od samego początku. 

Jeśli macie jakieś pytanie, proszę o wiadomość tutaj lub na moje Social Media bardzo chętnie pomogę i odpowiem.

Przeczytaj również:

#Jak ubrać się na sesję?

#Jak pozować do zdjęć?

#Jak zostać modelką?