Jak współpracować z modelkami na sesji? 5 praktycznych porad.

Nie bój się modelka nie gryzie !

Jak współpracować z modelkami ? W naszej pracy zazwyczaj pracujemy z ludźmi. Odpowiednia atmosfera na zdjęciach to bardzo ważna sprawa. Nie wiesz od czego zacząć? Zastanawiasz się, co zrobić, by sesja przebiegła bez problemu? Mam dla Ciebie 5 praktycznych porad jak współpracować z modelkami na sesji.

Ogólnie rzecz ujmując to naprawdę nic trudnego, jeśli już zdobyłeś się na odwagę i zaprosiłeś modelkę na sesję i ona się zgodziła, i już teraz jesteście na sesji to masz 50% pracy zrobionej. Zwłaszcza jeśli to twoja pierwsza sesja z modelką. Teraz musisz tylko zrobić ładne zdjęcia. Spokojnie i na luzie podejdź do sprawy, nie bój się, spotkaliście się żeby zrobić wspólnie zdjęcia.

modelka w stroju sportowym w studio
Leto Valerii, sesja fitness Pixel Studio Tarnobrzeg

Przedstaw plan działania modelce.

Zanim zaczniesz fotografować a nawet zanim modelka znajdzie się na planie, przedstaw jej, w miarę szczegółowy plan działania na sesji. Oczywiście zawsze przed sesją ustala się zakres pracy i charakter sesji a już na samej sesji podajesz więcej szczegółów swojej wizji na tą sesję. Jeśli modelka na sesji będzie zmieniać stylizację kilkukrotnie, a ty planujesz robić zdjęcia różnymi obiektywami, to pamiętaj Tobie łatwiej zmienić obiektyw niż modelce sukienkę. Dobrze zaplanuj kolejność ujęć.

Utrzymuj kontakt słowny z modelką

sesja modelka tarnobrzeg portfolio 6
Maria/Pixel Studio

Wiem, czasami jest tak że jak lecą super kadry, to można zapomnieć języka w gębie i w studio słychać tylko dźwięk lamp lub opadające lustro w aparacie. Musisz to kontrolować, bo gdy zamilkniesz na zdjęciach i nie dasz żadnego odzewu modelce, ona może nie wiedzieć, co się dzieje. Podziękuj za dobry kadr, zwróć uwagę, czy poza jest odpowiednia, zasugeruj delikatną zmianę. Przede wszystkim jednak mów. Rozmawiajcie. I tutaj muszę się przyznać że, zdarzają mi się sesję, na których siedzimy z modelką, ja z aparatem w ręce i rozmawiamy dobre kilkadziesiąt minut, ale później pada hasło: „Wracamy do pracy” i dalej robimy zdjęcia. Świetne zamyślone kadry wówczas wychodzą !

Atmosfera jest bardzo ważna. Jeśli nie nawiążesz fajnej więzi, może być ciężko o dobre zdjęcia.

Kultura osobista

”Proszę” i ”dziękuję” to słowa, które powinny padać z twoich ust bardzo często. Nie wydawaj suchych poleceń. Osoba, z którą pracujesz to nie automat. Ubieraj swoje oczekiwania ładnie w słowa, ale też bez przesady to nie spotkanie kółka poetyckiego.

Znaj granice i pamiętać o szacunku. Pod żadnym pozorem nie rzucaj do modelek niewybrednych tekstów o podłożu seksualnym. To naprawdę karygodne i ohydne! Nigdy, przenigdy tego nie rób. Jeśli dostaniesz płaskiego w twarz po takim tekście, to najlżejsze, co może cię spotkać. Pamiętaj o swojej reputacji. I jeszcze ważna sprawa, Zawsze nazywaj części ciała modelki tak jak się mówi normalnie a nie zdrobniale. Noga- nie nóżka, piersi – nie cycki, tyłek – nie tyłeczek !

Baw się tym co robisz

Fotografia ludzie to piękna sprawa, poznajesz cały czas nowych, ciekawych ludzi i ich historie. Pasja, pasja i jeszcze raz pasja! Fotografowanie musi być twoją miłością. Korzystaj z tego, że robisz to, co kochasz. Jesteś w świetnym miejscu, którego pozazdrości ci niejedna osoba. Realizowanie swoich marzeń to coś świetnego.

sesja studio karolina 4
Karolina/Pixel Studio

Jeśli jesteś gadułą i łatwo nawiązujesz kontakty z ludźmi na pewno będzie Ci łatwiej i szybko załapiesz jak współpracować z modelkami aczkolwiek początki też mogą być stresujące bo oprócz miłej atmosfery na sesji, musisz zrobić też dobre zdjęcia. Jeśli zaś jesteś, raczej milczącym typem i potrzebujesz skupienia nad robieniem zdjęć, to dobrym sposobem jest robić krótkie przerwy między ujęciami, na wymianę spostrzeżeń, korekty ustawień itp. Trochę wytrwałości i zobaczysz że to nie jest trudne. Baw się fotografią !

Jako dodatek do tego krótkiego poradnika polecam, ale tym razem coś dla modelek i modeli krótki poradnik o tym Jak przygotować się do sesji? Dodam że każdy fotograf też o tym wszystkim powinien wiedzieć i stosować w praktyce.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytanie lub uwagi do tech porad, będzie mi miło jeśli zostawisz je tutaj w komentarzu lub jak chcesz prywatniej to zapraszam na e-maila. Serdecznie pozdrawiam i do następnego razu Robert.

Dodaj komentarz